Forum Dyskusyjne CRNPDSiKP Strona Główna Forum Dyskusyjne CRNPDSiKP
Forum Dyskusyjne Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy mogę być dawcą??
Autor Wiadomość
Evi_87 

Wysłany: 03-11-2008, 14:26   Czy mogę być dawcą??

Mam wielkie pytanie. Szukałam na nie odpowiedzi w wielu źródłach, ale jak dotąd nie znalazłam jednoznaczej odpowiedzi. Otóż bardzo bym chciała zostać dawcą szpiku, ale nie wiem czy mogłabym. Już tłumaczę dlaczego.

Chciałam zostać honorowym dawcą krwi, jednak nie udało się, gdyż stwierdzono, że mam fizjologicznie niski poziom erytrocytów (dolna granica normy dla kobiet). Niestety stan ten utrzymuje się u mnie cały czas i pomimo iż jestem zdrową osobą zostałam skreślona z rejestru honorowych krwiodawców. Mam więc pytanie czy to wpływa również na to że nie mogę zostać dawcą szpiku?

Wiem że sprawy te są bardzo ze sobą powiązane. Wiem również jak drobie jest przebadanie próbki szpiku na obecność antygenów. Dlatego nie chciałabym aby niepotrzebnie ponoszono takie koszta w przypadku, gdyby się okazało, że jednak nie mogę zostać dawcą.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
pozdrawiam

malaagulinda 
Administrator

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 04-11-2008, 15:15   

Przede wszystkim to do oznaczenia antygenów potrzebna jest zwykła próbka krwi, a nie szpiku ;-)

Jeśli była Pani aktywnym honorowym dawcą krwi to obniżony poziom czerwonych krwinek może wynikać z eksploatacji Pani organizmu (należy się dobrze odżywiać). Jeżeli teraz na jakiś czas przerwie Pani oddawanie krwi to może się on nieznacznie podniesie, proszę kontrolować morfologię raz w miesiącu :->

Co do bycia dawcą szpiku to przy przeszczepie bardziej istotne są białe krwinki niż czerwone więc najlepiej chwilę odczekać i z badaniami kontrolnymi zgłosić sie do najbliższego dla Pani ośrodka rekrutującego ;-)

Evi_87 

Wysłany: 04-11-2008, 21:46   

dziękuję za odpowiedź :)

niestety nigdy nie oddawałam krwi jako honorowy krwidawca. pierwszy raz jak poszłam się zarejestrować po badaniu kontrolnym krwi lekarz stwierdził że mam zbyt niski poziom erytrocytów i nie pozwolił mi oddawać krwi tego dnia. po tym zdarzeniu przyjmowałam regularnie żelazo i dbalam o dietę i po ponad roku zgłosiłam sie po raz drugi, niestety sytuacja sie powtórzyła znowu zostałam odesłana z kwitkiem do domu :( lekarka powiedziała mi wtedy, że prawwdopodobnie mam fizjologicznie niski poziom erytrocytów i nie musi to wynikać z anemii, po prostu mój organizm produkuje erytrocyty jedynie na własny użytek i nie chce się nimi dzielić z innymi - tak mi to tłumaczyłam lekarka. niestety ta sytuacja spowodowała że zostałam na trwale skreślona z listy krwiodawców i nie mogę oddawać krwi.

dlatego moje pytanie czy pomimo skreślenia z listy honorowych dawców krwi mogę zostać dawcą szpiku? czy te dwie sytuacje się jednoczesnie wykluczają

malaagulinda 
Administrator

Pomogła: 2 razy
Wysłany: 12-11-2008, 20:46   

W takim razie jeśli wszystkie inne parametry są w normie (w tym przypadku proszę zwrócić uwage na poziom hemoglobiny) nie widzę większych przeciwwskazań do bycia dawcą szpiku ;-)

ewelina333 

Wysłany: 20-09-2010, 17:08   Czy moge zostac dawca ??

Dzień dobry,
Wykryto u mnie malopłytkowosc jednakze nie podano bezposredniej przyczyny tego stanu. Nie wystepuja u mnie typowe objawy zwiazane z ta chorobą. Lekarze stwierdzili ze taka "uroda" mojego organizmu. Wszelkie inne parametry mam w normie. Czy moge zostac dawca szpiku??

admin
Administrator

Wysłany: 23-09-2010, 15:39   

Warto wyjaśnić przyczynę małopłytkowości dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia.
Rejestr Dawców może poczekać.

soniabc 

Wysłany: 23-09-2010, 19:58   

Mam pytanie czy mogę zostać dawcą szpiku ? w 1996 roku zakończyłam leczenie na ziarnicę złosliwą ,leczono mnie radio i chemio terapią .Leczenie zakończyło sie pozytywnie :-) .Poza tamtą historią jestem zdrowa :-) .
Ostatnio zmieniony przez soniabc 21-10-2010, 20:03, w całości zmieniany 2 razy  

telin 

Wysłany: 19-10-2010, 14:14   

Mam pytanie.
Czy mogę zostać dawcą szpiku ?
W 1999 roku przeszedłem zapalenie żył głębokich podudzia.Byłem leczony lekami przeciwzakrzepowymi w zastrzykach i doustnie.Od tego czasu stale przyjmuję Acenokumarol i kontroluję okresowo INR , który waha się od 1.31 do 2.34 .Jestem pod stałą opieką lekarza ustawiającego dawkę Acenokumarolu.Proszę informację co w takim przypadku.

kat.was 

Wysłany: 02-11-2010, 23:13   

Witam,
Chciałabym się poradzic, czy mogłabym zostać dawcą.
2 lata temu chorowałam na reaktywne zapalenie stawów, od 1.5 roku jestem zdrowa, lecz leczenie Methotrexatem ( 10mg na tydzien) zakonczylam 2 miesiące temu.
Obecnie przyjmuję zamiast niego profilaktycznie Sulafasalazin.
Morfologię i wyniki mam w normie.
Czy możliwe jest w moim przypadku dawstwo?
Z góry dziękuję za odpowiedź:)

soniabc 

Wysłany: 03-11-2010, 21:13   

:-( od września czekam na odpowiedź od administratora tego portalu i niestety niema żadnej odpowiedzi ,nato wyglada że sami do siebie piszemy pytania niestety a tak chcemy pomóc innym może ktoś na naszą decyzję czeka :?:
pozdrawiam wszystkich poszukujących odpowiedzi :?:

admin
Administrator

Wysłany: 05-11-2010, 21:49   

soniabc napisał/a:
Mam pytanie czy mogę zostać dawcą szpiku ? w 1996 roku zakończyłam leczenie na ziarnicę złosliwą ,leczono mnie radio i chemio terapią .Leczenie zakończyło sie pozytywnie :-) .Poza tamtą historią jestem zdrowa :-) .

Umknął mi ten post, niestety, w razie barku odpowiedzi proszę o pw.
Przebyte choroby nowotworowe w przeszłości dyskwalifikują potencjalnego dawcę komórek krwiotwórczych.

admin
Administrator

Wysłany: 05-11-2010, 21:52   

telin napisał/a:
Mam pytanie.
Czy mogę zostać dawcą szpiku ?
W 1999 roku przeszedłem zapalenie żył głębokich podudzia.Byłem leczony lekami przeciwzakrzepowymi w zastrzykach i doustnie.Od tego czasu stale przyjmuję Acenokumarol i kontroluję okresowo INR , który waha się od 1.31 do 2.34 .Jestem pod stałą opieką lekarza ustawiającego dawkę Acenokumarolu.Proszę informację co w takim przypadku.

W takim przypadku sam zabieg pobrania szpiku staje się trudnym bądź nawet niebezpiecznym dla dawcy, stąd osoby przyjmujące acenokumarol nie mogą być w czasie przyjmowania leku rozważani jako dawcy szpiku

mila 

Wysłany: 16-02-2013, 12:11   

Witam, bardzo chciałabym zostać dawcą szpiku, a niedługo w okolicy mojego miasta będzie można się zarejestrować. Tylko pojawia się jeden, a w sumie dwa problemy. Mam łuszczycę, ale tylko i wyłącznie paznokci oraz niedoczynność tarczycy, czy to dyskwalifikuje mnie do zostania dawcą?
Pozdrawiam ;)

admin
Administrator

Wysłany: 19-02-2013, 10:12   

Łuszczyca jest niestety przeciwwskazaniem do bycia dawcą szpiku.
Bardzo nam przykro.

Odpowiedz do tematu