Centralny Rejestr Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej
Co to jest układ MHC? PDF Drukuj Email

 

Antygeny HLA (typy serologiczne)

 

Lista znanych alleli HLA-A,B,Cw, DRB1 i DQB1

 

Liczba alleli poszczególnych antygenów HLA kl. I i II (antygeny transplantacyjne -tzn. brane pod uwagę przy doborze dawcy komórek hematopoetycznych zaznaczono na czerwono). Każda populacja ma specyficzny rozkład częstości alleli HLA uwarunkowany historią genetyczną, zwykle w zakresie jednego antygenu można wyróżnić dwa lub trzy allele dominujące, pozostałe występują o wiele rzadziej.

 

HLA Kl I

GEN

A

B

C

E

F

G

ALLELE

451

782

238

9

20

23

Nulls

36

25

6

0

0

 

HLA Kl II

GEN

DRA

DRB

DQA1

DQB1

DPA1

DPB1

DMA

DMB

DOA

DOB

ALLELE

3

522

34

71

23

124

4

7

12

9

Nulls

0

7

1

1

0

2

0

0

1

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Główny układ zgodności tkankowej (MHC-major histocompatibility complex) to zespół białek, odpowiedzialnych za prezentację antygenów limfocytom T. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że zostały odkryte jako pierwsze i najważniejsze białka decydujące u utrzymaniu się lub odrzuceniu przeszczepu, a zatem odpowiadające za zgodność tkanek dawcy i biorcy. Wyróżniamy trzy klasy MHC, które różnią się pełnionymi funkcjami:  

  • MHC klasy I znajdują się na wszystkich jądrzastych komórkach organizmu i uczestniczą w obronie przed patogenami wewnątrzkomórkowymi
  • MHC klasy II występują na specjalnej klasie komórek - komórkach prezentujących antygen.
  • MHC klasy III stanowią różne cząsteczki, związane z procesem prezentacji antygenu. O ile między klasą I i II widoczne są wybitne podobieństwa strukturalne, o tyle MHC klasy III nie są podobne ani do dwóch pozotałych klas, ani do siebie nawzajem.

 

Rys. Schemat budowy cząsteczki białka MHC klasy pierwszej i drugiej (wzajemne położenie łańcuchów alfa i beta)
mhci
mhcii
 
« poprzedni artykuł